ďťż
 
 
   Wiedźmin
 
 

Menu

 
    
 

 

 

 

Wiedźmin

P0nury - 27 October 2007, 00:11
Dziś odbyła się oficjalna premiera Wiedźmina. Kto jednak zamówił sobie w pre-orderze na gram.pl, miał go wcześniej. Grał ktoś już poważniej? Dziś zaopatrzyłem się przed 23 w Tesco w Wiedźmina, pograłem chwilkę i mam mocno mieszane uczucia. Spodziewałem się... hm.... czegoś więcej na samym wstępie. Odważnie ustawiłem detale prawie na maxa i 800x600, gra chodziła nawet płynnie, ale ścinały... cutscenki O_o. Jest to dla mnie o tyle ciekawe, że Oblivion na full detalach i 800x600 chodził płynnie i wyglądał jak dla mnie świetnie, a Łiczer na razie taki... hmmmm... średni. Może to dlatego, że jestem dopiero w Kaer Morhen.

Na plus jest bogate wydanie podstawowe (za cenę 80 zł naprawdę warto. Zwłaszcza, jak ktoś Wiedźmina uwielbia.) i całkiem sympatyczny, aczkolwiek prosty system walki. Zobaczymy, jak to się rozwinie wraz z grą.

Ktoś może się podzielić wrażeniami z dalszych etapów gry?

Profesor - 27 October 2007, 00:13
A jakie toto ma wymagania? I jak się mają do wymagań rzeczywistych?
P0nury - 27 October 2007, 00:18
wymagania minimalne: P4 2,4ghz lub AMD Athlon 64+ 2800, 1gb ramu dla xp, 1536 mb dla Visty, grafika z 128mb ramu i obsługą dx9 vertex/pixel shader 2.0 (geforce 6600 i wyżej)
rekomendowane: core2duo 2.13ghz, 2gb ramu, grafika od gf7900 gtx wzwyż.

mój komp: core2duo 2ghz, 2gb ramu 800mhz GeiL, geforce 7300 GT. Albo 800x600 i prawie najwyższe detale, albo 1024 i wszystko na średnio i chodzi płynnie (tylko w 1 momencie miałem zwiechę, o dziwo...). Anyway, raczej da się grać.

AFAIK Dudek ma semprona 2500+, 512 albo 1gb ramu i radka 9550 i chodzi na najniższych detalach i 1024, ale tu najlepiej, gdyby się sam Dud wypowiedział ;P
me_who - 27 October 2007, 00:30

A jakie toto ma wymagania? I jak się mają do wymagań rzeczywistych?

Pudełkowe:
Minimum:
Pentium 4.2/AMD 64 +2800
RAM 1GB (dla XP)
Grafa 128 MB

Zalecane:
Intel Core 2 Duo 2.13/AMD X2 5600+
Pamięć 2GB
Grafa GF 7900 GTX/ATI X1950 Pro

Ja mam trochę lepszego kompa od zalecanych, gra śmiga na 1280x1024 może minimalnie przycinając (czy raczej spowalniając) na scenkach fabularnych.

Gram krótko, ledwo co opuściłem wiedźmińską twierdzę i wiele powiedzieć nie mogę. Wydaje się, że mnóstwo pracy włożono w dialogi. Są długie (czasem może nawet przegadane), ale napisane ciekawym językiem z tzw. zębem. Pozwalają poczuć świat gry. Fabuła wydaje się też świetna, aczkolwiek dopiero "narodziło" się mi zadanie główne (jak przypuszczam). Pojawiają się ścieżki wyboru (co podobno ma wielki wpływ na fabułę gry - ja na razie trafiłem na jedną, zaraz na początku gry i w sumie jestem ciekaw czy gdybym wybrał inna możliwość czy stałoby się co innego :-k) Grafika jest znakomita i bardzo klimatyczna - półcienie, ładne lokacje, smugi światła. Animacja płynna i "ludzka"
Muzyka ładna, odpowiednia do charakteru gry, głosy aktorów znakomicie dobrane i świetnie podłożone - jedyny zgrzyt, że twarze rozmówców są "nieruchome". Tzn. ruszają ustamni ale jakby mruczeli a ich oblicza nie zdradzają uczuć.
System walki może i prosty, ale jednak trzeba być skupionym, a nie klikać patrząc w sufit (główny mankament Gothica 3 choćby)
Gra jest ponadto dobrze zaplanowana - widać zawsze co potrzeba i po co, drzewko rozwoju postaci nie ma tajemnic, wszystkie rzeczy w ekwipunku opisane, bogaty dziennik zapisujący ważne informacje (jak i te mniej ważne).
Geralt wygląda na "faceta z jajami". Może chlać, bić się, podrywać laseczki :mrrr: Do tego zawsze ma w zanadrzu jakąś ciętą ripostę.

To są moje bardzo wstępne odczucia. Nie jestem też żadnym fachowcem od RPGów, ale wydaje się, że gra ma potencjał zasysający.

Dodam jeszcze, że intro jest arcydziełem pod względem techniczno-wizualnym.
Za wydanie gry - o czym już wspomniano - należą się oklaski. Gra, materiały z produkcji, ścieżka dźwiękowa, poradnik, instrukcja, mapa i opowiadanie Sapkowskiego. Wszytko w przepięknym etui. Aż dziw, że to wszystko kosztuje ledwo 80 złotych :-k

P0nury - 27 October 2007, 00:37
Oj tak, intro jest genialne, trzeba przyznać, aczkolwiek można było się tego spodziewać po jego autorze ;) Ten brak emocji i synchronizacji ruchu ust z mową jest trochę irytujący. Tak, czy siak, mam nadzieję, że później mi to gra samą rozgrywką wynagrodzi :]
Dudek - 27 October 2007, 08:33
Ja gram praktycznie na najmniejszych detalach i nie narzekam (no może poza tym, że gra zbyt długo się przeładowuje pomiędzy lokacjami) ;)

Grę dostałem już w środę, więc obecnie jestem pod koniec 3 rozdziału. Dialogi są świetne, dokładnie takie jakich się spodziewałem po tej grze, sekwencje walki wyglądają genialnie, szczególnie przy okazji wykonywania ciosów ostatecznych.

Fabuła jest w pewnym stopniu 'zdjęta' z sagi ASa z tym, że zamiast postaci X występuje postać Y. Gra ma świetny klimat, który czuć prawie na każdym kroku. Jak nie poprzez chodzenie w zupełnych ciemnościach po kryptach to imprezy z tzw. przyjaciółmi z dawnych lat czy buszowanie po bagnach po zmroku. Czuć, że miasto żyje (momentami odczuwam to na własnej skórze gdy gra mi się tnie podczas przemierzania Wyzimy Handlowej).

Do gustu przypadło mi także korzystanie z eliksirów. O ile Jaskółka regeneruje nam tylko życie to przy okazji skorzystania z Kota czy Zamieci można zobaczyć dość efektowne animacje. Szkoda, że zamieć przydaje się, w zasadzie tylko przy okazji walki. Jakbym jeszcze wiedział jak przekuć miecz to byłbym już zupełnie zadowolony ;)

Co do słynnych wyborów w grze to faktycznie mają one wpływ na samą rozgrywkę. Tylko póki co nie wiem czy aż tak wielki jak zapowiadano, ale o tym przekonam się dopiero, gdy będę przechodził drugi raz i wybierał zupełnie inaczej.

Całkiem przyjemne są też minigierki jak gra w kościanego pokera czy też bójki w karczmach. Co do zachowania postaci podczas dialogów to faktycznie może to trochę irytować, ale biorąc pod uwagę genialność samych dialogów, można przymknąć na to oko.

Podoba mi się także, że dla osób, które kupiły grę i zarejestrowały ją, mają być później dostępne dodatkowe questy. Szkoda, że do tej pory nie przyszedł mi mail potwierdzający... No, ale może jeszcze dojdzie ;]
stefan_jaracz - 27 October 2007, 08:53
W Wiedźmina pogrywam sobie od wtorku (na gram.pl się postarali i pre-ordery były już we wtorek dostarczone, a na stronie pisało że będą dopiero wysyłane, + dla nich). Gra wciąga i to cholernie. Udało mi się już dotrzeć do Wyzimy i zobaczymy jak się fabuła potoczy bo postawiono przed graczem kolejny wybór. System walki mi się cholernie podoba bo rozwijając kolejne umiejętności walka wygląda coraz to bardziej efektowniej.

Co do oprawy to zgodzę się z tym co napisał me_who. Gra wygląda świetnie i za to brawa dla ekipy z CDP RED.

A dla tych marudzących że do FM wydają patche zaraz po premierze, to we wtorek na stronie Wiedźmina już było napisane że w piątek pojawi się patch.
dacek - 27 October 2007, 11:55
pytanie czy jest na tyle dobry ze powalczy poza granicami Polski ? :)
Vend - 27 October 2007, 12:00
Oceny w Europie są dobre (np. 9/10 we Francji, 6/6 w Norwegii czy ~90% w Niemczech) tylko że reklama poza Starym Kontynentem jest tak mierna, że szkoda gadać. Wystarczy powiedzieć że w amerykańskim Amazonie gra jest sklasyfikowana jako FPS :/
Uszaty - 27 October 2007, 12:41

Zalecane:
Intel Core 2 Duo 2.13/AMD X2 5600+
Pamięć 2GB
Grafa GF 7900 GTX/ATI X1950 Pro

Jak na tak przecietna grafike to brzmi to jak jakis niesmieszny zart.
stefan_jaracz - 27 October 2007, 13:12
Po pierwsze co rozumiesz przez "tak przeciętną grafikę"?
Po drugie do sterowania całym światem gry nie wystarczy byle jaki sprzęt.
me_who - 27 October 2007, 13:48

tylko że reklama poza Starym Kontynentem jest tak mierna, że szkoda gadać. Wystarczy powiedzieć że w amerykańskim Amazonie gra jest sklasyfikowana jako FPS

To jest właśnie cały urok Atari, któremu marketing leży odłogiem...


Jak na tak przecietna grafike to brzmi to jak jakis niesmieszny zart.

Nie wiem czy przeciętna - gusta i guściki. Jest bardzo szczegółowa, wyraźna i mnóstwo obiektów się rusza. Chyba nie oczekiwałeś po tak dużej i złożonej grze czegoś pokroju powiedzmy Bioshocka? Tu mimo wszystko trzeba było użyć innych technik niż w Bio.
Ja do grafy nie mam zastrzeżeń. Uliczki Wyzimy są klimatyczne, kanały odpychające, noc jest ciemna, a deszcz wypływa z ekranu :) Jest klimat = jest dobrze. Wodotryski zbędne.

Co do wyborów - oj straszne to jest :> Tym bardziej, że właściwie nie ma dobrych. Są tylko mniej złe. I jeszcze Geralt budzi w nas to poczucie winy...
Tak jak myślałem - wybór już z samego początku gry, determinuje dalszą przygodę, a info o tym wyskakuje po 5 godzinach, że nie ma szans sprawdzić co by było gdyby :> Jestem ciekaw jaki będzie efekt moich postępków na Podgrodziu, bo zamieszanie tam było niezłe :>
P0nury - 27 October 2007, 15:21
Michu - pokonałeś Bestię? Na chwilę obecną utkwiłem ździebko na niej. Poziom trudności średni. Przed walką biorę Jaskółkę, brać też to cholerstwo na zwinność?
me_who - 27 October 2007, 16:00

Michu - pokonałeś Bestię? Na chwilę obecną utkwiłem ździebko na niej. Poziom trudności średni. Przed walką biorę Jaskółkę, brać też to cholerstwo na zwinność?

Nie wiem, ja ją zabiłem dość sprawnie :-k Ale mi pomagała Abigail :> Znaczy chyba pomagała, bo co chwila jakieś "świetliste kręgi" wokół nas tworzyła, że tak powiem. I skoro ze mną poszła do Bestii to chyba pomóc?
P0nury - 27 October 2007, 17:04


Michu - pokonałeś Bestię? Na chwilę obecną utkwiłem ździebko na niej. Poziom trudności średni. Przed walką biorę Jaskółkę, brać też to cholerstwo na zwinność?

Nie wiem, ja ją zabiłem dość sprawnie :-k Ale mi pomagała Abigail :> Znaczy chyba pomagała, bo co chwila jakieś "świetliste kręgi" wokół nas tworzyła, że tak powiem. I skoro ze mną poszła do Bestii to chyba pomóc?


No tak, tylko problem z Abigail jest taki, że jak mnie Bestia na moment paraliżuje (ból), to jej pomocnicy powalają na ziemie Abi.
me_who - 27 October 2007, 17:22

No tak, tylko problem z Abigail jest taki, że jak mnie Bestia na moment paraliżuje (ból), to jej pomocnicy powalają na ziemie Abi.

No to nie wiem jak pomóc, ja zabiłem Bestię za pierwszym razem. Może przypadkowo, bo ją przyparłem do muru i nie miała gdzie uciec :-k
Może posmaruj miecz jakimiś olejami i użyj ostrzałki? Nie wiem :-k
Greg - 27 October 2007, 17:33
ale w ogole jaki to typ rozgrywki ? Takie Third Person Perspective hmm Hack & Slash (cos jak Dungeon Siege) ? Czy raczej wiecej RPG ?
P0nury - 27 October 2007, 17:39

ale w ogole jaki to typ rozgrywki ? Takie Third Person Perspective hmm Hack & Slash (cos jak Dungeon Siege) ? Czy raczej wiecej RPG ?

Coś jak Dungeon Siege, ale na razie trochę mniej rąbania, a więcej łażenia za questami.

Michu - problem w tym, że nie mam już jak kupić tego cholerstwa - mam last save'a jak już jestem w jaskini z Abi.
me_who - 27 October 2007, 18:15

ale w ogole jaki to typ rozgrywki ? Takie Third Person Perspective hmm Hack & Slash (cos jak Dungeon Siege) ? Czy raczej wiecej RPG ?

Akurat kamerę można ustawić na TPP i a'la Diablo.
IMO więcej jest RPG, bo trzeba kombinować w dialogach i rozwiązywać "wielkie zagadki" - takie choćby kto jest za co winny na Podgrodziu i komu uwierzyć. Odpowiedź należy do nas, tak jak i losy Podgrodzia. Łatwo jest do siebie zrazić postacie nieumiejętna gadką.
H'nS to nie jest, bo rąbania jest stosunkowo mało - dla mnie w sam raz. Nie tak, że idziesz i przez 15 minut klikasz jak zombie żeby się przebić do skrzynki z toporem +5 HP ;) Tego nie ma. Są questy "zabijankowe" ale one akurat idealnie pasują do osoby wiedźmina, bo przecież jest on zawodowym pogromcą potworów, a nie zbawicielem świata. Więc jak ktoś chce może sobie dorabiać wykonywać "wyuczoną profesję", a ktoś może się skupić tylko na głównym wątku i z potworami spotykać się rzadziej.
Im dłużej gram tym ta gra wchłania mnie coraz bardziej. Kupiłem ten świat, kupiłem głównego bohatera, ludzie są prawdziwi, dialogi miejscami masakrują. CDP Red udało się tchnąć ducha Sapkowskiego w tą grę :)
Willow - 27 October 2007, 21:15
Kupiłem... czekałem na nią od niepamiętnych czasów. Okazuje się, że przepłaciłem, bo wydałem na nią 89,90 zł. A wy? 80? Dobrze zrozumiałem? :)

Ściągam patch 1.1, ale grę na chwilę uruchomiłem
Sprzęt:
Athlon 64 - 3200
DDR - 1,5 Giga
GF 8800 GTS

Gra sama kazała ustawić full detale i rozdzielczość max monitorka (1280x1024). Filmik początkowy oraz pierwsza walka bez zacinania.

Więcej opowiem po wgraniu patcha, bo podobno kilka zmian nie będzie działało w już rozpoczętej kampanii :roll:
frodo - 28 October 2007, 07:11
W Empiku jest po 89zl z tego co wiem, w MM jest po 79 - i ja chyba tam podjadę dziś, bo już się doczekac nie mogę - miałem kupić wczoraj, ale przeczytałem, że są jeszcze edycje kolekcjonerskie i nie mogłem się zdecydować :>
stefan_jaracz - 28 October 2007, 09:39

Michu - problem w tym, że nie mam już jak kupić tego cholerstwa - mam last save'a jak już jestem w jaskini z Abi.

Zabijasz "pomocników" Bestii w sumie dwóch ciosach (tryba walki na grupową) i potem Bestię nie dając jej zadać nawet uderzenia. A Abi cię leczy w czasie walki.
P0nury - 28 October 2007, 11:24
Bestia AFAIK co chwila summonuje pomocników. Przynajmniej jak ja walczyłem i wybiłem je grupowym, to chwilę później nadbiegały nowe.
stefan_jaracz - 28 October 2007, 11:28
Ale jak będziesz cały czas naparzał w Bestię to nie zdąży nic zrobić.
- 28 October 2007, 11:34
Panowie, a ja mam takie pytania, bo nosze sie z zamiarem kupna Wiedzmina:

a) sagi ksiazkowej nie czytalem, warto moze by przed gra to zrobic ? jezeli tak, to ktora byscie mi polecili na poczatek ?
b) jaka jest swoboda dzialania w grze ? cos na wzor Morrowinda tzn. zadnej ustalonej odgornie kolejnosci wykonywania questow, ot mozna sobie chodzic i zwiedzac, zdobywac artefakty, pozniej przystepowac do jakiejs misji itd ?
c) moglbym prosic o kilka screenow z Waszych sejwow ? :)
P0nury - 28 October 2007, 11:47

Panowie, a ja mam takie pytania, bo nosze sie z zamiarem kupna Wiedzmina:

a) sagi ksiazkowej nie czytalem, warto moze by przed gra to zrobic ? jezeli tak, to ktora byscie mi polecili na poczatek ?


Wartałoby przeczytać nawet nie po to, żeby wiedzieć co się dzieje, a dla czystej przyjemności. Naprawdę świetna saga ;P Anyway, poleciłbym od pierwszego zbioru opowiadań (bodaj Miecz Przeznaczenia, ew. Drogi, z której się nie wraca. Nie pamiętam teraz). Później Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i Pani jeziora. Po zaliczeniu 5 tomów wypadałoby sobie odświeżyć opowiadania. Ja wiele rzeczy załapałem dopiero po przeczytaniu 5-tki, a później uzupełniająco opowiadań. I sam nie wiem z czego było więcej śmiech ;P
Profesor - 28 October 2007, 15:04
A mój piecyk, dokładniej zaś karta grafiki, okazał się za słaby i Wiedźmin dołączył do Stalkera na kupce oczekującej na upgrade konfiguracji.
Amicus - 28 October 2007, 15:17

A mój piecyk, dokładniej zaś karta grafiki, okazał się za słaby i Wiedźmin dołączył do Stalkera na kupce oczekującej na upgrade konfiguracji.
A jaką GFX dysponujesz?
Gabe - 29 October 2007, 13:04

A mój piecyk, dokładniej zaś karta grafiki, okazał się za słaby i Wiedźmin dołączył do Stalkera na kupce oczekującej na upgrade konfiguracji.

Cóż, mój udźwignął. Jednak gra w każdej konfiguracji poza minimalną skutkuje w 1fps :/ W minimalnej trochę lepiej, bo od 15-30 fps, ale i tak komfort gry jest niewielki...

Ku przestrodze podaję moją konfigurację:
Athlon 2600+ Barton
1 GB RAM
Radeon 9600SE
Nigel - 29 October 2007, 13:17


A mój piecyk, dokładniej zaś karta grafiki, okazał się za słaby i Wiedźmin dołączył do Stalkera na kupce oczekującej na upgrade konfiguracji.

Cóż, mój udźwignął. Jednak gra w każdej konfiguracji poza minimalną skutkuje w 1fps :/ W minimalnej trochę lepiej, bo od 15-30 fps, ale i tak komfort gry jest niewielki...

Ku przestrodze podaję moją konfigurację:
Athlon 2600+ Barton
1 GB RAM
Radeon 9600SE


Hmm... to mnie zmartwiłeś bo ja mam dylemat czy inwestować w te 89 zł na Athlona 2600 1 GB RAM i GF 7600/256 MB. Jako, że jestem sapkofilem trudno mi obejść sie bez zakupu tej gry. Może jednak mój dżifors to pociągnie jakoś...
me_who - 29 October 2007, 13:26

b) jaka jest swoboda dzialania w grze ? cos na wzor Morrowinda tzn. zadnej ustalonej odgornie kolejnosci wykonywania questow, ot mozna sobie chodzic i zwiedzac, zdobywac artefakty, pozniej przystepowac do jakiejs misji itd ?

Łazić możesz, ale jednak gra troszkę trzyma Cię za rączkę - nie ma tak, że nie masz żadnego questu na głowie. Ponadto w kazdym akcie masz dostęp do innych obszarów - z każdym więcej, tak więc i tu pole popisu jest ograniczone. Nie jest to ograniczenie "z dupy" ale świetnie wytłumaczone przez fabułę. Chodzenie po całym dostępnym (w danym momencie) świecie jest możliwe, nie ma ram czasowych na większość questów, ale raczej to nie ma sensu. Dlaczego? Bo przy questach i tak się nałazisz jak dziki (szczególnie te na bagnach wymagają łażenia niczym Korzeniowski) i nie wydaje mi się, że są jakieś "tajemne miejsca z artefaktami". Bo tu nie ma tak, że znajdziesz w tajemniczej jaskini zakopany skarb o którym nikt nie widział, a jak wiedział to nie mógł wykopać bo bał się stojącej przy wejściu jaszczurki. Dlatego łażenie bez celu średnio daje radę, no chyba że chce sobie ekspić (choć im jesteś lepszy tym mniej XP dostajesz za słabe potwory - dobry myk swoją drogą). Oczywiście jak lubisz chodzić dla samego chodzenia, to możesz, ale jak mówiłem - raczej w celach turystyczno - zbierawczych (składników eliksirów)
Kolejności questów nie ma - poza tymi najgłówniejszymi, które się zazębiają i czasami mają wspólny finał po znalezieniu kogoś lub dowiedzeniu się czegoś. Ogólnie nie jest to gra freelance'owa, ale jak ktoś się uprze może łazić w kółko bez celu :)
Gabe - 29 October 2007, 13:30

Hmm... to mnie zmartwiłeś bo ja mam dylemat czy inwestować w te 89 zł na Athlona 2600 1 GB RAM i GF 7600/256 MB. Jako, że jestem sapkofilem trudno mi obejść sie bez zakupu tej gry. Może jednak mój dżifors to pociągnie jakoś...

Powiem szczerze, co miałem na myśli mówiąc o niskim komforcie - pograłem wczoraj koło piętnastu-dwudziestu minut na 800x600 ze wszystkimi efektami na off i jeśli liczba wrogów w okolicy rosła powyżej 8 czy dziewięciu, to prędkość spadała do ~15fps. Aczkolwiek serie ciosów raczej bez problemu mi się udawały ;)

A tak na temat gry - w zapowiedziach przegapiłem opcję aktywnej pauzy :jupi: - dla mnie rozwiązanie genialne (mam mało zręczne palce raczej i ciężko by mi było w ferworze walki szukać konkretnego klawisza np do przełączenia trybu walki).
Emek - 30 October 2007, 09:50
A mnie calkowicie gra pochlonela, dzis jest 3 dzien mojego grania. Obecnie jestem na bagnach musze pozabijac utopce i zebrac te jaskolcze ziele. Pozatym "wybory"jak dla mnie super rozwiazanie.Niestety ja jestem dosc nieufny i praktycznie poza pieknymi niewiastami nikomu nie ufam.Te wszystkie Baraniny,Talary no i ten alchemik do konca nie wiem jak z nim postepowac. Co do dialogow jak dla mnie bardzo fajne.Ostatnio rozwalil mnie tek pewnej staruszki obok ktorej przechodzilem: "Ciekawe kiedy w naszym miescie nastanie Prawo i Sprawiedliwosc (PiS)" Co swiadczy ze tworcy gry maja poczucie humoru. Co zreszta niejednokrotnie widac i slychac :D
Amicus - 30 October 2007, 10:08
No to ja zapytam "z głupia frant" - jaką kartę GFX powinienem mieć, aby móc sobie spokojnie w Wiedźmina pograć? Spokojnie, czyli płynnie i na dużej ilości szczegółów?
Gabe - 30 October 2007, 11:22

Niestety ja jestem dosc nieufny i praktycznie poza pieknymi niewiastami nikomu nie ufam

To ty chyba nic Sapkowskiego nie czytałeś ;) :]
Emek - 30 October 2007, 11:27
Ja wiem, ze piekne niewiasty bywaj "rozne" to bardziej tak ironicznie bylo napisane :P
Ogolnie musze sie mimo wszystko przyznac ze malo ksiazek czytam a z fantazy to glownie Tolkiena.
Co do Sapkowskiego to nadrabiam starty.
Narazie ebooki czytam. Bo niestety w Holandii u mnie w miescie z polskich ksiazek akurat tego nie maja czego bym chcial.

Co do grafiki ja mam GeForce 7950GT 512Mb/256bit GDDR3 i ja mam rozdzialke 1200x1080 maks detale jedynie AA na 2 i te drugie filtrowanie nie wiem jak to sie zwie :P nie na 16 tylko na 8 i wszystko elegancko chodzi ;)
me_who - 30 October 2007, 11:37

To ty chyba nic Sapkowskiego nie czytałeś

Nawet jak się czytało, to łatwo się można domyślić, że kobiałki w Wiedźminie to przebiegłe bestyjki :> I jest ich za dużo, żeby żadna nas w bambuko nie zrobiła. Na razie jednej zaufałem choć nie wiem czy dobrze zrobiłem, jedna mnie oszukała, jedna coś kombinuje no i z jedną się związałem bo wydawała się normalna i najmniej przebiegła. Aczkolwiek to może być zmyła, bo po przejściu trzech aktów gry jestem skołowaciały i nie wiem kto kogo udaje lub kim naprawdę jest.
Wujek Przecinak - 30 October 2007, 13:26


To ty chyba nic Sapkowskiego nie czytałeś

Nawet jak się czytało, to łatwo się można domyślić, że kobiałki w Wiedźminie to przebiegłe bestyjki :> I jest ich za dużo, żeby żadna nas w bambuko nie zrobiła. Na razie jednej zaufałem choć nie wiem czy dobrze zrobiłem, jedna mnie oszukała, jedna coś kombinuje no i z jedną się związałem bo wydawała się normalna i najmniej przebiegła. Aczkolwiek to może być zmyła, bo po przejściu trzech aktów gry jestem skołowaciały i nie wiem kto kogo udaje lub kim naprawdę jest.


Prawie jak w Simsach :kekeke: .
Nie jestem miłośnikiem literatury Sapkowskiego. Czytałem i nie przypadła mi jakoś do gustu. na szczęście gdzieś tam znam świat Wiedźmina. Grę kupię, bo lubię fantasy w ogóle :) .

Czekam na RPG w klimacie Pratchetta z grafą taką jak w Wiedźminie :D .
frodo - 30 October 2007, 16:00
Kurde, dopiero dzis przeczytałem, że w wersji sprzedawanej przez MM powinien być także, MonsterBook, którego mi oczywiście nie dali :/ fajne toto ? Nie wiem czy iść i się kłócić ...
W sumie mało czasu miałem aby grę przetestować, ale intro super, fajnie zrealizowane i dłuuugie :)
Pavulon - 30 October 2007, 18:09
Zakupiłem grę... i pojawiły się pierwsze problemy jeszcze przed jej uruchomieniem :|

Zainstalowałem, zaaplikowałem także patcha, próbuję uruchomić, ale kompletny brak rekcji. Pomyślałem, że trzeba zrestartować komputer, więc to zrobiłem, następnie zarejestrowałem grę na thewitcher.com, klikam ponownie w 'uruchom grę', ale kolejny raz brak odzewu :|

Wie ktoś, o co może chodzić? :roll:
Pavulon - 30 October 2007, 18:31
Ponowna instalacja pomogła - teraz mogę się zagłębić w magiczny świat ;)
P0nury - 30 October 2007, 19:52
Pograłem trochę i mogę z czystym sumieniem powiedzieć - wciąga. Cholerny zjadacz czasu z genialnymi tekstami. Jeden z tych niewielu rpg'ów, przy których po prostu CHCĘ wykonywać zadania, żeby się czegoś dowiedzieć. Niestety, musiałem detale obniżyć wszystkie do minimum :| Mimo wszystko, świat nadal wygląda całkiem sympatycznie.
Gabe - 30 October 2007, 20:18

Niestety, musiałem detale obniżyć wszystkie do minimum ysz.gif Mimo wszystko, świat nadal wygląda całkiem sympatycznie.

Ja też musiałem :-( Na szczęście jestem z pokolenia, które wiele potrafi dopowiedzieć sobie wyobraźnią ;)
Willow - 30 October 2007, 20:21


Niestety, musiałem detale obniżyć wszystkie do minimum ysz.gif Mimo wszystko, świat nadal wygląda całkiem sympatycznie.

Ja też musiałem :-( Na szczęście jestem z pokolenia, które wiele potrafi dopowiedzieć sobie wyobraźnią ;)


Hmm... to znaczy, że tak jak ja, potrafisz docenić takie arcydzieła jak Baldur, Planescape itp? Mimo iż wielu graczy nawet kijem by ich nie dotknęło ;)

A Wiedźmin zassał mnie... oj... i to bardzo. Zastanawiam się tylko czy grałbym w niego z takim zapałem gdyby nie to, że jestem Wiedźminofilem :)
Gabe - 30 October 2007, 20:38

Hmm... to znaczy, że tak jak ja, potrafisz docenić takie arcydzieła jak Baldur, Planescape itp? Mimo iż wielu graczy nawet kijem by ich nie dotknęło wink.gif

Jak pisałem wcześniej, mam na półeczce BG I i II z dodatkami, Icewind Dale I i II, Planescape Torment, NWN część pierwszą, sporo M&M, Wizardry i wiele innych, aczkolwiek szczególne miejsce będzie zajmować zawsze Albion - pierwsza oryginalna gra, którą kupiłem i którą uważam za fantastyczną - ale to nie o tym była mowa...


A Wiedźmin zassał mnie... oj... i to bardzo. Zastanawiam się tylko czy grałbym w niego z takim zapałem gdyby nie to, że jestem Wiedźminofilem smile.gif

i gdyby nie była to polska producja - mam to samo :] Ciekawi mnie podejście do gry ludzi, którzy nie mieli do czynienia z prozą ASa :-k
Guli - 30 October 2007, 21:35
Kupiłem dziś...

Potwierdzam. Wciąga że ojp...

Mam pytanie bo utknąłem na początku :)

W jaki sposób wymieszać te składniki na eliksir dla Triss? Nie widzę tej ikonki "fiolki" jak mówi gra...
Nigel - 30 October 2007, 21:46
Można jakoś sprawdzić "Wiedźmina" ? Jest jakieś demo? Bo ja o żadnym nie słyszałem. Nie chcę "w ciemno" wydać kasy a potem odstawić gierkę na półkę bo nie będzie "śmigać"
- 30 October 2007, 21:50
Najdżel jakby co to moge od Ciebie kupic :> Powaznie mowie, co by mi pozniej ktos nie zarzucil łgarstwa :keke:
Gabe - 30 October 2007, 21:54

Można jakoś sprawdzić "Wiedźmina" ? Jest jakieś demo? Bo ja o żadnym nie słyszałem. Nie chcę "w ciemno" wydać kasy a potem odstawić gierkę na półkę bo nie będzie "śmigać"

Niestety nie ma - natomiast jeśli masz kartę grafiki z Pixel Shaderem 2.0 (Radeony wyższe niż 9250, GF FX i nowsze), 1GB Ramu i procesor ~2GHz, to raczej pójdzie :]
Amicus - 30 October 2007, 21:54

Hmm... to znaczy, że tak jak ja, potrafisz docenić takie arcydzieła jak Baldur, Planescape itp? Mimo iż wielu graczy nawet kijem by ich nie dotknęło ;)
Planetscape był trochę przegadany, ale ten klimat... :wub:
Na Wiedźmina robicie mi ochotę, ale muszę GFX kupić. Na Radku 9200 na 100% nie ruszy :)
Pavulon - 30 October 2007, 22:01

Kupiłem dziś...

Potwierdzam. Wciąga że ojp...

Mam pytanie bo utknąłem na początku :)

W jaki sposób wymieszać te składniki na eliksir dla Triss? Nie widzę tej ikonki "fiolki" jak mówi gra...

No, najpierw to musisz mieć pazur tego potwora, pióro jaskółki, afair, do tego minerały (to była dwuczłonowa nazwa) i alkohol - podstawę eliksiru. Chyba wymieniłem wszystko :-k Aa, jeszcze chyba jakieś zielę. W każdym bądź razie, nie mieszaj nic ze sobą, dopóki nie będziesz miał szystkich składników. Jeśli już będziesz miał, to podchodzisz do ogniska, medytacja, następnie zakładka alchemia, wybierasz z listy 'Eliksir dla Triss', to wszystko się samo doda, mieszasz, medytujesz i koniec ;)

Ja się na tym złapałem, bo nie miałem wszysktich skłądników i zacząłem część składników ze sobą mieszać :doh: I później żebrał od kumpli alkohol, pazury, minerały, ale w końcu się udało :)

Gra wciąga cholernie. Zanim sie obejrzałem, trzy godziny poszły w p... :] Ale co by nie mówić, fabuła interesująca, grafika bardzo dobra, aczkolwiek strasznie razi mnie w oczy to, że rozmówcy ledwo co ruszają ustami :] Ogólnie polecam, gra świetnie wydana, rewelacja po prostu :)
og02r - 30 October 2007, 22:04

Ku przestrodze podaję moją konfigurację:
Athlon 2600+ Barton
1 GB RAM
Radeon 9600SE
Wybacz, ale 9600 i to SE to raczej staroć jakich mało i w ogóle mało kto pamięta takie karty. Sam miałem 9600 i miała ona problemy z GTA już na wyższych detalach ;)
Dudek - 30 October 2007, 22:06
Przed chwilą skończyłem przechodzić grę. Krótko mówiąc jest GE-NIA-LNA :) Klimat ostatniego rozdziału czy epilogu jest po prostu boski, a wcześniejsze wybory ich konsekwencje są znamienne dla fabuły. Pod koniec zostaje również kilka niedopowiedzeń, więc można samemu wysilić wyobraźnie ;)

Btw. Outro miażdzy :)
Gabe - 30 October 2007, 22:34

Wybacz, ale 9600 i to SE to raczej staroć jakich mało i w ogóle mało kto pamięta takie karty. Sam miałem 9600 i miała ona problemy z GTA już na wyższych detalach wink.gif

Pocałuj mnie w ucho :*

Wiem, ze stary, ale ja nie gonię za nowinkami technicznymi. I wiem, że proceder taki będzie się powtarzał coraz częściej, ale ja wymagań nie mam wielkich. Póki co Wiedźmin działa.
Emek - 30 October 2007, 23:14
A ja mam do was prosbe potrzebuje ostatnie dwa kamienie ktore musze zebrac a jest ich 10 , chodzi o tego co wypada z potwora ktorego musze pokonac i tego ktorego znajde przypadkowo , tylko niestety nie mam pomyslow gdzie. Mapa prowadzi mnie do Golem-a ale tam za bardzo tez nie wiem co mam zrobic :/ Mozecie pomuc ...
A co do gry genialna....wciagnela mnie chodz wiedzmina kojaze jedynie z Filmu ale obecnie nadrabiam lektora...;)
Dudek - 30 October 2007, 23:49

A ja mam do was prosbe potrzebuje ostatnie dwa kamienie ktore musze zebrac a jest ich 10 , chodzi o tego co wypada z potwora ktorego musze pokonac i tego ktorego znajde przypadkowo , tylko niestety nie mam pomyslow gdzie. Mapa prowadzi mnie do Golem-a ale tam za bardzo tez nie wiem co mam zrobic :/ Mozecie pomuc ...
A co do gry genialna....wciagnela mnie chodz wiedzmina kojaze jedynie z Filmu ale obecnie nadrabiam lektora...;)

Musisz iść do Vaski, która opowie Ci o tym Golemie i dostaniesz nowe zadanie o nazwie 'Strażnik'. Nie pamiętam już, a nie chce mi się teraz sprawdzać, ale to chyba ona daje Ci też kartę tarota potrzebną do analizy dla Kalksteina, który z kolei powie Ci jak pokonać Golema. Ostatni kamień dostaniesz od Detektywa Raymonda.

Tak btw. to kazdą misje masz dokładnie opisaną w poradniku do gry ;P
Willow - 31 October 2007, 00:26
Panowie - piszcie SPOILER, gdy opisujecie misje czy też wydarzenia z gry. Ok?
Gabe - 31 October 2007, 07:20
A jeszcze lepiej uzywajcie tego taga:

[spoiler]Tu można pisać szczegóły fabuły [/spoiler]

A wyglądać to będzie tak - Spoiler Tu można pisać szczegóły fabułyPavulon - 31 October 2007, 18:33
Dla tych, którzy już są w Wyzimie lub dalej
Spoiler Mam ogromne problemy z Bestią, uratowałem Abigail, na samym początku waki z Bestią ona coś tam czaruje, ale potem jeden z tych 'pomocników' Bestii ją zabija, a ja nie mam jak jej ochronić, bo najpierw muszę nasmarować miecz tym smarem na potwory, a potem wypić Jaskółkę, a w tym czasie te pieski zadają mi obrażenia :-k Cóż, będę dalej próbował. I takie pytanie, da się jakoś uchronić od tych ataków Bestii, po których nie mogę nic zrobić i stoję w miejscu? Bo właśnie przez to stanie w miejscu mnie Bestia zabija. Z góry dzięki za wszelką pomoc :]Amicus - 31 October 2007, 21:59
No to i ja już mam Wiedźmina.
Nie wytrzymałem. :-k
Grafa kupiona, właśnie słucham soundtracka i niebawem zabieram się za instalkę :D
Nigel - 31 October 2007, 23:25

Najdżel jakby co to moge od Ciebie kupic :> Powaznie mowie, co by mi pozniej ktos nie zarzucil łgarstwa :keke:
Dobra, trzymam Cię za słowo - w piątek kupię sobie Wiedźmina.
me_who - 1 November 2007, 08:37
Mam pytanie do osób, które sa w Akcie V i grają po stronie Spoiler ludzifrodo - 1 November 2007, 08:41
No i loadingi dość długie :/
Willow - 1 November 2007, 09:01
Wiedźminem się zachwycam. Podoba mi się mnóstwo rzeczy: od walki, przez dialogi, do alchemii i rozwoju postaci (to akurat kwestia gustu). Nie będę wypisywał kwestii oczywistych.

Natomiast minusy. Są. Małe, ale irytujące. Mnóstwo niedoróbek poprawił patch, ale:
- wchodzę do chaty na 5 sekund, szybki szaber, wychodzę i... świat ładuje się baaardzo długo (mam 1,5 giga Ramu)
- scenki, przerywniki, owszem zrobione z jajem, ale jeżeli jakaś sytuacja wymaga dwóch lub więcej scenek, to traci ona na dynamizmie (każda scenka zaczyna się "jakby" na nowo
- stabilność po łatce jest lepsza, ale jednak kilka powrotów do Windy już zaliczyłem (gram kilka godzin)

To są takie małe zgrzyty, które zauważyłem. Nie szukałem ich na siłę, aby się przyczepić. Nie są to też, aż tak małe bugi, że przy ogólnym zachwycie mógłbym ich po prostu nie zauważyć. Podejrzewam, że tylko ostatnią rzecz da się naprawić łatą.

Edyta podpowiedziała, że nie podoba mi się do końca sposób magazynowania różnych rzeczy - zwłaszcza składników alchemicznych. Brak jakiegoś segregatora wymaga na mnie, abym pamiętał jaka ikonka odpowiada za vittriol i ile i jakich składników potrzebuję żeby zrobić puszczyka.
Amicus - 1 November 2007, 10:18
Mam problemy z łatką. Gra podpowiada mi, że powinienem ją zaktualizować do wersji 1.1a, ale gdy ściągnę patch i go zainstaluję, wersja gry się nie zmienia :| i gra na nowo proponuje ściągnięcie dopiero co zainstalowanej łaty. WTF?


Natomiast minusy. Są. Małe, ale irytujące. Mnóstwo niedoróbek poprawił patch, ale:
- wchodzę do chaty na 5 sekund, szybki szaber, wychodzę i... świat ładuje się baaardzo długo (mam 1,5 giga Ramu)

Ja mam 2 GB i też to odczuwam :|
me_who - 1 November 2007, 10:19
Btw, pacz 1.1a usuwa bug z Aktu V, więc kamień z serca :ufff:
@Dix_ ja zaraz po instalacji 1.1a z głupia frant kliknąłem "najnowsze aktualizacje" i gra proponowała mi ściągnięcie paczu 1.1a.
A wiem, że się zainstalował bo nie miałem tego koszmarnego błędu.

Jesli narzekacie na powolne działanie, to powiem tylko, że początek aktu V jest takim testem dla kompa, że normalnie strach. Mój smok miał z nim kłopoty (niewielkie, ale zauważalne)
Jeśli komuś gra przycina przy ~5 postaciach podczas walki na łące, to może się zdziwić w "piątce"...
Amicus - 1 November 2007, 11:36

Mój smok miał z nim kłopoty (niewielkie, ale zauważalne)
Możesz zdefiniować parametry?

A co do wersji gry to po zainstalowaniu łatki 1.1a wersja gry to 1.1.0.1119. Czy to oznacza, że łata 1.1a "weszła"?
me_who - 1 November 2007, 18:52

Możesz zdefiniować parametry?
C2D 2.4, GF 7950GT 512, 2 GB.

Gram na rozdzielczości 1280X1024 i chyba maksymalnych detalach. Nie mówię, że grac się nie da, tylko po prostu za dużo się dzieje jak dla komputera i zauważyłem spadek prędkości animacji. Mówię to, żeby się można było uzbroić w cierpliwość :)


A co do wersji gry to po zainstalowaniu łatki 1.1a wersja gry to 1.1.0.1119. Czy to oznacza, że łata 1.1a "weszła"?

Tak, mam tą samą łatę i jest to na pewno 1.1a
Amicus - 1 November 2007, 21:23
Czy w Podgrodziu w ogóle można gdzieś dostać srebrny miecz? Strasznie mnie utopce wybatożyły i ledwie z życiem zwiałem...

Hmm.. Coś właśnie zajarzyłem - może kowal? :-k
Płynę sprawdzić. :D
me_who - 1 November 2007, 21:53

Czy w Podgrodziu w ogóle można gdzieś dostać srebrny miecz? Strasznie mnie utopce wybatożyły i ledwie z życiem zwiałem...

Odpowiedź spojlerowana:

Spoiler Nie. Miecz dostaniemy z przebiegu fabuły w mieście. Ja się bałem, że go nie wziąłem z TwierdzyWillow - 1 November 2007, 22:03
Powiem tyle:

Wiedźmin chutliwy jest... no i (dla tych co w Akcie 2) - Spoiler "Prawie robi wielką różnicę" :hahaha:P0nury - 1 November 2007, 22:12
Ta, i genialne, gdy zagada się przechodnia, Spoiler wszędzie korupcja. ja się pytam - gdzie jest prawo i sprawiedliwość?!Pavulon - 1 November 2007, 22:13
Też drugi akt: Spoiler Ja liczę na romansik jakiś z Shani :mrrr:Guli - 1 November 2007, 22:21

Powiem tyle:

Wiedźmin chutliwy jest... no i (dla tych co w Akcie 2) - Spoiler "Prawie robi wielką różnicę" :hahaha:
Pavulon - 1 November 2007, 22:25
Ogólnie teksty są świetne :]

Spoiler Ja też kończę drugi akt. Teraz mnie czeka walka o dziewiąty sefir (chyba są to sefiry :] ) ze Strażnikiem, ale najpierw muszę iść do Druidów, żeby wywołali burzę :-k Ciężko będzie.me_who - 1 November 2007, 22:28

MAm ten sygnet, czekam na gościa długi czas, a jego nie ma. Bug?

Koles ("Cwaniaczek") jest tylko przed świtem. Z resztą sam o tym mówi :) Nie bug.

Jest mnóstwo questów pobocznych zależących od pory dnia.

O kufffa, jaki tekst pada w epilogu :lol:
Spoiler
- Ruszymy z bratnią pomocą
- Jakoś bratnia pomoc kurewsko źle mi się kojarzy i wolałbym, żebyście (tu bym zdradził za dużo)Willow - 1 November 2007, 23:11
Błe... niestety zrobiłem jedną rzecz w innej kolejności niż gra chciała i już jednej misji nie zrobię.

Chodzi o Akt 1.

Spoiler
Nie pogadałem z gościem o imieniu Leuvardeen (misja z odszukaniem brata) zanim zaczęła się draka z Salamandrą i teraz po zabiciu bestii nie mogę dostać się do kaplicy, aby złożyć szczątki jego brata... Kaplica powinna być teraz dostępna, skoro klecha gryzie ziemię. No trudno - mam nadzieję, że nie straciłem zbyt dużo z wątku?

Inna sprawa, że misję z jakimś rzecznym potworem dla wielkiego łowczego zrobiłem już po zabiciu bestii, a przed powrotem do karczmy po Shanime_who - 1 November 2007, 23:21
Wątpię, żeby można było zrobić wszystkie questy. Wiele się wyklucza, wiele zależy od wyborów itp.
Nie mas się co załamywać :)
Willow - 1 November 2007, 23:31
Michu no ja wiem... ja należę do tych, którzy w cRPG muszą zajrzeć wszędzie, zrobić wszystkie questy, pogadać z każdym, wyczyścić logbook itp. itd. Dlatego tak mnie to boli :)

Pamiętam jak nie mogłem znaleźć jednego elementu jakiejś misji pobocznej w BG2 - krew mnie zalewała, że pod koniec gry miałem w questach aktywnych coś w stylu:
- znajdź 4 elementy, aby wieśniak z małej i nic nieznaczącej wsi był zadowolony i dał Ci w nagrodę 5 sztuk złota i 100 exp
- zabij ostatniego superbossa, który grozi zniszczeniem świata, a w nagrodę zobaczysz napisy końcowe oraz świat realny

To był personalny dramat :)
me_who - 1 November 2007, 23:42
Jeśli mogę Cię jakoś pocieszyć, to wraz z nowym aktem niewykonane zadania kasują się :)
Ale rozumiem podejście. Ja tak miałem w G3 :)
Amicus - 2 November 2007, 01:13
Chyba znalazłem niekonsekwencję... :-k
Na samym początku, w warowni, wybrałem walkę z magami u boku Triss i zarżnąłem mniejszego maga (tego z opaską na pysku), prowadzącego Przerazę. No i teraz mam zagwozdkę bo : Spoiler w Podgrodziu na moście ów czarodziej dopadł na mnie po raz wtóry (przy okazji napaści na alchemika), rozpoznając mnie i wyzywając. Dostał w czapę naturalnie, ale to mnie dziwi. Zabili go i uciekł? :-kme_who - 2 November 2007, 01:49
Dix:

Spoiler Wiele postaci wygląda tak samo. Po prostu tak wyglądają "mniejsi magowie" jak ich określiłeś. Chyba, że się przedstawił jako Savolla (?). Ale tego nie pamiętam już.Kuchar - 2 November 2007, 16:21
Nie mogę sobie poradzić z tymi cholernymi ghulami w Krypcie(Podgrodzie). Wchodzę do krypty i pierwszego zabijam. Później jaki idę w prawo to rzuca się na mnie około pięciu, ciemno jak u murzyna w dupie, a ja "walczę".
Jakieś porady ?
Willow - 2 November 2007, 16:45
Wypij przed walką kilka eliksirów - kota, jaskółkę, zamieć...
P0nury - 2 November 2007, 17:15
Ja na średnim dałem sobie radę z bodaj samą jaskółką. Wystarczy tylko sporo uciekać i ew. styl grupowy.
frodo - 2 November 2007, 17:20
Właśnie moim zdaniem styl grupowy nalaży sobie odpuścić w tej walce - bić pojedynczo combosami, iść powoli, aż się ghule pojawią, nast zrobić odwrót kilka kroków w tył, aby w trakcie walki nie wejść na kolejne potworki ;) No i jaskółka oczywiście. Jak będziesz szedł powoli to rzucą się na Ciebie max 3 potworki w salce po lewej bodajże.
Też mówię o poziomie średnim.
Amicus - 2 November 2007, 18:35

Nie mogę sobie poradzić z tymi cholernymi ghulami w Krypcie(Podgrodzie). Wchodzę do krypty i pierwszego zabijam. Później jaki idę w prawo to rzuca się na mnie około pięciu, ciemno jak u murzyna w dupie, a ja "walczę".
Jakieś porady ?

Może za szybko do krypty doszedłeś? Mnie nie sprawiło to problemu. Ghule dostawały w czapę seriami i najczęściej już po czterech stworek zaliczał fatality. Żeby widzieć w krypcie musisz wypić "Eliksir kota". Drugą opcją jest pochodnia, ale to marny wybór bo jak ją zapalisz to musisz nią walczyć żeby rywala widzieć. A pochodni do skuteczności miecza daleko...

Mnie problemy sprawiły Echinopsy. Choelrne roślinki napsuły mi sporo krwi zanim je wykarczowałem Spoiler w jaskiniPavulon - 2 November 2007, 19:01
Ja kocham używać nieco 'ulepszonego' przez talenty znaku Aard (m.in. zwiększyłem ogłuszanie), a później efektownie ścinać główki ;)
me_who - 2 November 2007, 19:28
Co do ghuli nie zaszkodzi tez użyć oleju przeciw trupojadom, który znacznie podnosi efektywność broni. Ja miałem jeszcze ten plus, że mam już troszeczkę lepszy miecz z dwóch rud czerwonego i jednej niebieskiego meteorytu :]
Pavulon - 2 November 2007, 21:28
Właśnie teraz (tzn., jak robiłem mała sieczkę w trzecim akcie w Spoiler kryjówce Salamandryme_who - 3 November 2007, 01:31
Zdecydowanie wskoczenie na barana i wbicie miecza jest moim ulubionym :)

Ja przechodzę Wiedźmina po raz drugi - tym razem po stronie Spoiler buntownikówstefan_jaracz - 3 November 2007, 10:39
Tutaj się z tobą michu zgodzę. Spoiler Myślę że też nie dałbym spalić Abigail bo od całego Podgrodzia bije jakaś taka negatywna energia. W sumie to się nawet cieszyłem jak się zaczęło jarać ;)Amicus - 3 November 2007, 17:55
Proste pytanie: Co dają miejsca mocy? Odprawiam przy nich te rytuały magii i nie widzę "zysku". :-k
Kuchar - 3 November 2007, 17:59

Proste pytanie: Co dają miejsca mocy? Odprawiam przy nich te rytuały magii i nie widzę "zysku". :-k
Dołączam się do pytania...może moc regenerują ?
stefan_jaracz - 3 November 2007, 18:20
Wzmocnienie siły znaków o ileśtam % na określony okres czasu.
Willow - 3 November 2007, 18:32
Pytanie za sto punktów:
- który znak według was najlepiej rozwijać?
- czy talentów wystarczy na rozwinięcie w stopniu podstawowym wszystkich?
Pavulon - 3 November 2007, 18:34

- czy talentów wystarczy na rozwinięcie w stopniu podstawowym wszystkich?
Nie. Tak przynajmniej jest napisane w instrukcji ;)


- który znak według was najlepiej rozwijać?
Zdecydowanie Aard, dopiero później będą godne zainteresowania znaki, ale nic nie da Ci tyle satysfakcji, co ogłuszenie przeciwnika i ścięcie mu głowy/przecięcie go wpół, a potem odcięcie głowy/wbicie miecza od góry w głowę delikwenta, kiedy na nim stoimy, etc., etc. ;)
Willow - 3 November 2007, 18:49


- czy talentów wystarczy na rozwinięcie w stopniu podstawowym wszystkich?
Nie. Tak przynajmniej jest napisane w instrukcji ;)


Hmm... o ile dobrze pamiętam to w instrukcji napisane jest, że nie rozwiniesz wszystkich na maxa ;)

A jeśli chodzi o Aard, to tak myślałem (właśnie go rozwijam), ale przyzwyczajenie z innych RPG (i Diablo) kazało mi się zastanowić czy umiejętności dostępne później nie są aby lepsze :)
Dudek - 3 November 2007, 20:52

Pytanie za sto punktów:
- który znak według was najlepiej rozwijać?
- czy talentów wystarczy na rozwinięcie w stopniu podstawowym wszystkich?

Moim zdaniem Aard i Igni, który przydaje się szczególnie w późniejszych etapach gry, gdy mamy do czynienia z wieloma przeciwnikami naraz. W stopniu podstawowym czyli np. do 2 poziomu da się rozwinąć wszystkie bo później człowiek w zasadzie nie wie na co wydawać te brązowe talenty :)
Amicus - 4 November 2007, 00:20
Zdarza mi się, że gra się przycina tzn po zebraniu szczątek z rywali Geralt przez pewien czas nie jest w stanie się ruszyć. Też tak macie?
Teraz pytania:
1) Jak radzicie sobie z Echinopsami? Jak na razie to dla mnie najtrudniejszy rywal, Spoiler ale już teraz boję się golemaPavulon - 4 November 2007, 08:19

1) Jak radzicie sobie z Echinopsami? Jak na razie to dla mnie najtrudniejszy rywal, Spoiler ale już teraz boję się golemaWillow - 4 November 2007, 17:43
Akt pierwszy. Quest Spoiler Tajemnica berengaraAmicus - 4 November 2007, 19:21
No i kwas. Trafiłem na jakiś bug, który mnie totalnie rozłożył i uniemożliwił dalszą grę !

Spoiler
  lW Wyzimie zniechęciłem do siebie zarówno Kalksteina jak i Vincenta Maisa.
  l
  lTeoretycznie, aby dostać się na cmenatarz muszę załatwić to u Maisa (nie da rady, bo zupełnie nie chce ze mną gadać) albo u Talara (nie chce na ten temat gadać). To jednak jakiś quest poboczny (chyba?).
  l
  lZygfryd, któremu miałem donieść języki topielców, rozpłynął się jak mgła. Nie mogę go nigdzie znaleźć (przeszukałem nawet całe kanały) a płatnerz zakonu przestał mnie nagle rozpoznawać jako osobę znajomą (???).
  l
  lObrażony Kalkstein uniemożliwia mi zakończenie questu z Alghulami.
  l
  lGra mówi mi że mam siedem sefir, podczas gdy w ekwipunku mam ich już osiem.
  l
  lDetektyw rząda ode mnie ściągnięcia Kalksteina na bagna, do wieży a ja nie mam jak tego zrobić.
  l
  lDetektyw chce jakiejś księgi z wieży, a do niej nie mogę wejść (bo nie mogę pogadać z Kalksteinem i zakończyć questu z wieżą?)l
Piotr M. - 4 November 2007, 19:26
me_who mówił, że też miał poważny problem, przez który nie mógł dalej grać, ale ściągnął chyba jakiegoś patcha i pomogło. Może chodzi o to samo? Wyślij do niego PW. :-k
Amicus - 4 November 2007, 19:28

me_who mówił, że też miał poważny problem, przez który nie mógł dalej grać, ale ściągnął chyba jakiegoś patcha i pomogło. Może chodzi o to samo? Wyślij do niego PW. :-k
Jakbyś czytał temat to być wiedział, że gram już z patchem.
Pavulon - 4 November 2007, 19:29


me_who mówił, że też miał poważny problem, przez który nie mógł dalej grać, ale ściągnął chyba jakiegoś patcha i pomogło. Może chodzi o to samo? Wyślij do niego PW. :-k
Jakbyś czytał temat to być wiedział, że gram już z patchem.

Poza tym me_who miał problem w V akcie, a nie II.
Piotr M. - 4 November 2007, 19:29


me_who mówił, że też miał poważny problem, przez który nie mógł dalej grać, ale ściągnął chyba jakiegoś patcha i pomogło. Może chodzi o to samo? Wyślij do niego PW. :-k
Jakbyś czytał temat to być wiedział, że gram już z patchem.


Tylko, że me_who raczej też grał z patchem, bo jeszcze tuż po instalce narzekał, że musi ściągać patcha. :-k

dobra, to może ja coś pogmatwałem... przepraszam, chciałem dobrze ;)
cubbek - 4 November 2007, 21:22

Akt pierwszy. Quest Spoiler Tajemnica berengaraWillow - 4 November 2007, 22:13


Akt pierwszy. Quest Spoiler Tajemnica berengara
stefan_jaracz - 5 November 2007, 07:57

No i kwas. Trafiłem na jakiś bug, który mnie totalnie rozłożył i uniemożliwił dalszą grę !

Spoiler
W Wyzimie zniechęciłem do siebie zarówno Kalksteina jak i Vincenta Maisa.
me_who - 5 November 2007, 12:36
@Dix_

Spoiler idź do Raymonda i opowiedz mu o wszystkim. Możliwe, że będziesz mógł już dokonać sekcji zwłok więźnia, któremu się zmarło. Jeśli się przyłożysz do sekcji (proponuje przeczytać mnóstwo książek) to dowiesz się kto stoi za jego zabójstwem.
Tego questa można przejść na skróty odwiedzając kryptę na cmentarzu. Musisz odpowiednio pokierować rozmową z grabarzem - ten powie, że da Ci klucz w zamian za list od Vincenta albo za anulowanie długów u Talara (dosłownie musi tak powiedzieć, to nie jest to co mówi, że "kapitan może dać ci pozwolenie" - dopiero wtedy pojawią się takie opcje rozmowy u VM i Talara. Jeśli nadal nie masz, to możesz pokręcić się w nocy koło domu Talara. Jest tam Tajemniczy Człowiek - wtedy Geralt se wymyśli - swoją droga to nie wiem jak na to wpadł - że Talar skupuje długi mieszkańców)
O Kalksteinie warto porozmawiać też z Baraniną.
Co do Zygfryda - to po naszej pierwszej wizycie na bagnach wyrusza on tam na "akcję". Tam jednak tez zapłaci za języki. Kalksteinowi szpik alghuli sprzedasz w akcie III skoro już nie chce z Toba rozmawiać (choć możliwe, że uda ci sie go udobruchać jeszcze w "dwójce"). Bez Zygfryda w mieście płatnerze nie rozpoznają Cię - możesz skorzystać z usług krasnoludzkich kowali z Dzielnicy Nieludzi (w lewym zaułku od wejścia do dzielnicy)
Błąd ze zliczaniem sefir u mnie tez wystąpił - nie przejmuj się, questa da się zrobić. Najprawdopodobniej gra nie zlicza ich gdy wejdziesz w ich posiadanie przypadkowo :)
Mówiąc szczerze to nie wiem dokładnie jak Ci pomóc, bo zamieszałeś przeokrutnie :)frodo - 5 November 2007, 14:31
Chyba dam ignora na ten temat, bo to taka pokusa, aby przeczytać to ukryte coś ;)
Amicus - 5 November 2007, 14:53
Dzięki za podpowiedzi, ale sam sobie z tym poradziłem jeszcze wczoraj tyle, żeskończyłem grac o północy i nie miałem sił pisać już na forum :) Wszystko zostało wyprostowane i jedyne co mnie trochę zasmuciło Spoiler to golem, którego zniszczyłęm za pierwszym podejściem... W bstiariuszu piszą, że może go uruchomić i zniszczyćjedynei piorun a ja go zwykłym mieczem zaciupałem, choć trwało to dobre... dziesięć minut... :|Pavulon - 5 November 2007, 15:10

Dzięki za podpowiedzi, ale sam sobie z tym poradziłem jeszcze wczoraj tyle, żeskończyłem grac o północy i nie miałem sił pisać już na forum :) Wszystko zostało wyprostowane i jedyne co mnie trochę zasmuciło Spoiler to golem, którego zniszczyłęm za pierwszym podejściem... W bstiariuszu piszą, że może go uruchomić i zniszczyćjedynei piorun a ja go zwykłym mieczem zaciupałem, choć trwało to dobre... dziesięć minut... :|me_who - 5 November 2007, 15:18
Dix_ - powiedz jak doszedłeś do Spoiler prawdy, bo jestem ciekaw jak wybrnąłeś mając wszystkich obrażonych i co pomogłoRonin - 5 November 2007, 16:00
Willow - Spoiler Nie wiem, czy nadal Ci potrzebna odpowiedź o śmierci Colemana, ale on został zabity przez wiewiórki, bo zapewne w zadaniu od Harrena, dla którego miałeś zabić utopce, oddałeś bron Harrena wiewiórkom.Emek - 5 November 2007, 16:30
...

Spoiler A ja mam taki problem podczas napadu na bank Vivaldiego, pomagam Zygfrydowi on tam bodajerze umiera jak schodzimy do piwnicy, ale ja niestety nie daje sobie rade z wiewiorkami. Jest ich tam tak wiele ze nie wyrabiam a najbardziej pancerne sa krasnoludy :/ macie jaksi sposob zeby ich pokonacDudek - 5 November 2007, 16:48

...

Spoiler A ja mam taki problem podczas napadu na bank Vivaldiego, pomagam Zygfrydowi on tam bodajerze umiera jak schodzimy do piwnicy, ale ja niestety nie daje sobie rade z wiewiorkami. Jest ich tam tak wiele ze nie wyrabiam a najbardziej pancerne sa krasnoludy :/ macie jaksi sposob zeby ich pokonac
Amicus - 5 November 2007, 18:02

Dix_ - powiedz jak doszedłeś do Spoiler prawdy, bo jestem ciekaw jak wybrnąłeś mając wszystkich obrażonych i co pomogłoDudek - 5 November 2007, 18:56

Spoiler
Czy ta Kikomora Królewska jest dużo silniejsza od Wojownika? :| Czy można z niej jakieś trofeum zebrać? Pewnie tak, ale jak na razie poskąpiłem 600 orenów na księgę o pajęczakach... :-k Chyba szkoda.
me_who - 6 November 2007, 13:25
Królewska kikimora ma ta wadę, że Spoiler zabija jednym uderzeniem i nie można z nią walczyć :) Moim zdaniem najgorszy "boss" w grze, bo nic mu nie można zrobić :) Co do książki o pajęczakach - to wydatek opłaci się jesli masz zamiar z kikimor zbierać składniki alchemiczne. Jedna wada jest taka, że kikimor nie widziałem w dalszych etapach gry.....
Sioux - 8 November 2007, 22:09
Pogadajcie z bokserem w Narakorcie w II akcie. Opowiada dziwnie znajomą historię. :D

Gra mnie wciągnęła na amen. Już dawno nie miałem takich nasiadów. Jeszcze pójdę tu , jeszcze pójdę tu, a jeszcze z tym porozmawiam. I druga w nocy a o szóstej trzeba wstać do roboty. Przekleństwo nie gra.
Amicus - 8 November 2007, 22:47

Pogadajcie z bokserem w Narakorcie w II akcie. Opowiada dziwnie znajomą historię. :D
Pękałem ze śmiechu słuchając tej płaczliwej historii niespełnionej nadziei białych :D
A bokser, podobnie jak Endrju, po dwóch strzałach leżał na dechach i kwiczał.
Guli - 9 November 2007, 09:07
Jestem ciekawy czy podczas rozmowy z Spoiler Vaską na bagnach, we fragmencie "bo to zła kobieta była"jasonx - 9 November 2007, 09:28
Hmm, mam pytanko.. Czy ta gierka to cos w stylu zrecznosciowki? bo jesli jest duzo miechenia paluszkami i rownolegla swpolpraca klawiatury i myszy, to raczej nie dla mnie :|
me_who - 9 November 2007, 09:49
Nic z tych rzeczy :)
Owszem, można grac w trybie TPP z iksnastoma klawiszami, ale można też grać w rzucie izometrycznym i wszystko obsługuje się tylko i wyłącznie myszką.
Gra nie jest zręcznościowa w żadnym przypadku. No chyba, że synchronizację oczu z palcem (potrzebną do kombosów) uznasz za nieludzką zręczność ;)
Ja gram izometryczne i używam od wielkiego dzwonu jednego klawisza - ALT, który podświetla "co można podnieś/dotknąć/ukraść lub z kim pogadać"
Amicus - 9 November 2007, 22:04

Jestem ciekawy czy podczas rozmowy z Spoiler Vaską na bagnach, we fragmencie "bo to zła kobieta była"stefan_jaracz - 10 November 2007, 08:09
Dobra. Ja się pierwszy raz zaciąłem w grze i nie wiem co zrobić.
Spoiler W kryjówce Salamandry w Wyzimie Handlowej zdobyłem ten magiczny kamień. Wracam do Leuvardena (czy jak to się tam pisze :P), ale ani on ani Triss nie mówią mi nic nowego. Gwardzista w kanałach też jakby mnie nie poznawał. Do kogo iść?Amicus - 10 November 2007, 14:49

Dobra. Ja się pierwszy raz zaciąłem w grze i nie wiem co zrobić.
Spoiler W kryjówce Salamandry w Wyzimie Handlowej zdobyłem ten magiczny kamień. Wracam do Leuvardena (czy jak to się tam pisze :P), ale ani on ani Triss nie mówią mi nic nowego. Gwardzista w kanałach też jakby mnie nie poznawał. Do kogo iść?
stefan_jaracz - 10 November 2007, 15:23
Spoiler Kuroliszki spotkałem tylko w jaskini na bagnach gdzie były te grzyby dla druida. Tak to się nie spotkałem.me_who - 10 November 2007, 16:04


Dobra. Ja się pierwszy raz zaciąłem w grze i nie wiem co zrobić.
Spoiler W kryjówce Salamandry w Wyzimie Handlowej zdobyłem ten magiczny kamień. Wracam do Leuvardena (czy jak to się tam pisze :P), ale ani on ani Triss nie mówią mi nic nowego. Gwardzista w kanałach też jakby mnie nie poznawał. Do kogo iść?
Amicus - 11 November 2007, 15:50
Mam poważny problem...

Spoiler Otóż mam ów kamień, który ma mnie przenieść do kryjówki Magistra, ale za cholerę nikt go nie chce ode mnie wziąć. Zagaduję Leeuvardena, próbuję go jakoś dać Triss, ale w opcjach dialogu nie ma takiej możliwości (nikt nie pyta o ów kamień). Wciąz niedokończone mam zadanie "poszukiwany" i nijak nie mogę trafić na owego posłańca. O której godzinie bywa on w "Kudłaczu"? W ogóle nie zrobiłem zadania "Dyplomatyka i łowy" i obecnie nie mam już takiej szansy, jak widzę.
W "Narakorcie" jakiś rycerz zagadał do mnei o siostrę zamienioną w wampira, ale nie pojawiło się to jako nowe zadanie. What's up? Co z tymi "kulturystami", czcicielami pająka? Wciąż mam list jakiegoś rycerza, ich tyczący, zrobiłem masakrę w ich kryjówce i nie jestem ni odrobinę mądrzejszy.
Wracając do kamienia to gra pisze mi, że aktualnie mam zdobyć kamień i śle mnie do kanałów i kryjówki Salamandry, gdzie już byłem i wszystkich wyrżnąłem, zdobywając ów kamień. Ku**ica mnie już łapie od tego biegania wte i wewte.me_who - 11 November 2007, 17:00
Dix_ - Spoiler właśnie jestem w Akcie III i niedługo będę szturmował ostatnią kryjówkę Salamandry, zobaczymy co i jak. Gdy grałem pierwszy raz było bez problemu :-k
Co do rycerza - to zgodziłeś się ją odnaleźć? Tylko jak się zgodzisz pojawia się to zadanie.
Posłaniec - jest w akcie II wieczorami. Wątpię, żebyś mógł go spotkać w akcie III. Ja mam status "Leuvaarden obiecał mi pomoc, czekam na jego ruch". Zadanie rozwiązuje się wraz z finałem aktu III.
Kultyści to bonus - nie ma żadnego zadania, nawet do książeczki specjalnie zajrzałem.Amicus - 11 November 2007, 17:41

Edyta - Spoiler ok, wpadłem do kryjówki, zabiłem wszystkich, z ciała maga podniosłem jakiś klucz, porozmawiałem z Radowidem i zabrałem kamień - pojawiło się "Muszę oddać klucz Leuvaardenowi i Triss". Naprawdę nie wiem co mogłeś opuścić...Może tego klucza nie podniosłeś? Może nie porozmawiałeś? A może bug - ale wątpię, bo u mnie nie ma problemu a wersje gry mam takie same..me_who - 11 November 2007, 17:45
Hmmm...To jest tak:
Spoiler Wchodzisz do kanałów, po drabinie, wchodzisz do starej kuźni - Salamandry łaczą się z Radowidem, gadka - szmatka, później jest masakra. Ja zrobiłęm tak: przeszukałem zwłoki (Klucz do bazy), pogadałem z Radowidem, z talerzyka na wprost lustra podniosłem kamień. W tym momencie gra mówi "Musze pokazać kamień...". Wychodząc spotykasz Wilkołaka...Miałeś Wilkołaka? Później do Nowego Narakortu i gadka z L i Triss - screen Taką opcje rozmowy musisz mieć...Amicus - 11 November 2007, 21:27

Hmmm...To jest tak:
Spoiler Kamień spod lustra? Pierwsze słyszę. Płynę sprawdzić. Żadnego wilkołaka nie spotykałem. Myślałem, że kamieniem jest ten żółty krążek podniesiony z trupa maga bo przeca jest opisany jako "klucz do bazy" czy jakoś tak. Jak sprawdzę - napiszę.me_who - 12 November 2007, 09:23
Nie ma sprawy :) Dlatego zawsze warto używać lewego ALT, który podświetla wszystko w zasięgu wzroku Geralta.
Feanor - 13 November 2007, 11:19
Wczoraj kupiłe, jestem w pierwszym akcie, gra mnie powaliła. Od czasów Obliviona nie było gry, która by mnie tak wciągnęła :o Dogrywanie doprowadza mnie do szaleństwa :) Jestem właśnie po strasznie irytującym spacerze Spoiler z tą karczmarką, z którą na końcu straszyłem we młynie :) Cholera, podczas marszu przez wioskę non stop dziewoja biegła na barghasty :/ Wstyd przyznać, ale reloadów było kilka co najmniej, coby dziewkę w końcu zaliczyć :lol:me_who - 13 November 2007, 11:32
Mi Spoiler ją za pierwszym razem pożarły ghule :keke: Ale, że się spodziewałem co się może święcić, więc także reloadowałem :)Amicus - 13 November 2007, 12:09

Jestem właśnie po strasznie irytującym spacerze Spoiler z tą karczmarką, z którą na końcu straszyłem we młynie :) Cholera, podczas marszu przez wioskę non stop dziewoja biegła na barghasty :/ Wstyd przyznać, ale reloadów było kilka co najmniej, coby dziewkę w końcu zaliczyć :lol:me_who - 13 November 2007, 12:22
Ja w IV akcie za wiele pomóc nie mogę, bo zrobiłem go katastrofalnie. Trzeba bardzo uważać, żeby nie przesadzić z wątkiem głównym, bo później jest bach-bach, nie ma odwrotu i koniec aktu. Ja nie wiem czy choć z 1/3 pobocznych misji zrobiłem.
Dudek - 13 November 2007, 19:02


Jestem właśnie po strasznie irytującym spacerze Spoiler z tą karczmarką, z którą na końcu straszyłem we młynie :) Cholera, podczas marszu przez wioskę non stop dziewoja biegła na barghasty :/ Wstyd przyznać, ale reloadów było kilka co najmniej, coby dziewkę w końcu zaliczyć :lol:
Sioux - 13 November 2007, 23:59
Niech mnie ktoś oświeci, bo chyba ślepy jestem - gdzie do ciężkiej cholery znajdę Velerada w III akcie?? Chcę dostać kasę za zlecenia i znaleźć gada nie mogę.
me_who - 14 November 2007, 09:41
Velerad urzęduje w piwnicy w Strażnicy. Wejścia do niej są dwa: w rogu placu przy Nowym Narakorcie (po prawo od knajpy, w takiej jakby baszcie) i z uliczki prowadzącej do Łowczego. Na parterze strażnicy siedzi de Wett. Z obydwoma można też zagrać w kości.
Sioux - 14 November 2007, 10:44

Velerad urzęduje w piwnicy w Strażnicy. Wejścia do niej są dwa: w rogu placu przy Nowym Narakorcie (po prawo od knajpy, w takiej jakby baszcie) i z uliczki prowadzącej do Łowczego. Na parterze strażnicy siedzi de Wett. Z obydwoma można też zagrać w kości.

Dzięki. Ja tego grododzierżcy szukałem po ratuszach, burdelach itp.
De Wetta i Łowczego już złupiłem w kości :D.
Amicus - 15 November 2007, 18:52
Pytanie za 100 orenów :>
Gdzie, do ciężkiej cholery, ukryta jest Spoiler księga tycząca zbroji? Zerknąłem już nawet do poradnika gdzie jak wół stoi, że jest w jakimś sarkofagu w krypcie na polach, ale już trzy razy ją przeszukałem cal po calu, a księgi ni widu ni słychu :-k HELP!wwosik - 15 November 2007, 19:17
Dix - nie przejmuj się
Spoiler Znajdzie się w następnym Akcie w jakiejś jaskinii.Strona 1 z 3 • Wyszukano 592 rezultatów • 1, 2, 3
 

 


 

 
Copyright 2003. Ziouo's serwis - Carpe Diem. Carpe Ziolo.